ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست و انواع بازاریابی ایمیلی کدام‌اند؟

استفاده از ایمیل در شیوه‌های بازاریابی برای ارتقای محصولات و خدمات یک کسب و کار و همچنین تشویق مشتری به وفاداری بسیار حائز اهمیت است. ایمیل مارکتینگ شکلی از بازاریابی است که می‌تواند مشتریان را در لیست ایمیل شما از محصولات جدید، تخفیف‌ها و سایر خدمات آگاه کند. ایمیل مارکتینگ می‌تواند شامل هر چیزی باشد.

زمانی که قصد دارید برند خود را ارتقا دهید یا کالاهای خود را بفروشید، ایمیل مارکتینگ محبوب‌ترین و موثرترین شیوه موجود برای کمپین‌های بازاریابی است. در این مقاله قصد داریم درباره بازاریابی ایمیلی و چگونگی استفاده از آن را به شما آموزش دهیم.

ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ، زیرشاخه انواع بازاریابی است

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی به عنوان یک کانال بازاریابی قدرتمند شناخته می شود. این شیوه بازاریابی نوعی بازاریابی دیجیتال است که از ایمیل برای تبلیغ محصول و خدمات کسب و کار شما استفاده می‌کند. بازاریابی ایمیلی می‌تواند نقش محوری در استراتژی بازاریابی شما با آگاهی از برند، ایجاد رابطه یا حفظ مشتری داشته باشد.

تاریخچه ایمیل

در سال 1970، اولین توسط یک مهندس کامپیوتر به نام ری تاملینسون ارسال شد. پیامی که او فرستاد شامل اعداد و حروف بود، اما آغاز دوره جدیدی از ارتباطات بود. تاملینسون، اولین شخصی بود که استفاده از نماد “@” را در آدرس‌های ایمیل معرفی کرد.

سپس در سال 1978، یک مدیر بازاریابی در شرکت Digital Equipment Crop به نام‌گری تورک از این روش جدید برای ارسال اولین ایمیل تجاری استفاده کرد تا مردم را محصول جدید آگاه کند. در دهه 90، اینترنت برای کسب و کارها در دسترس قرار گرفت. نحوه ارتباط مردم با یکدیگر به طور چشمگیری تغییر کرد و بازاریابان دریافتند که ایمیل می‌تواند راه موثری برای تبلیغات باشد. ظهور ایمیل‌های بازاریابی نیاز به نظارت و کنترل داشت. به عنوان مثال؛ قانون حفاظت از داده‌های بریتانیا به گونه‌ای تنظیم شده بود که برای همه ایمیل‌های بازاریابی وجود گزینه “انصراف” را الزامی می‌کرد.

ایمیل مارکتینگ
اولین ایمیل اسپم در سال 1978 میلادی توسط گری تورک، ارسال شد.

مزایای ایمیل مارکتینگ کدامند؟

یک ایمیل تا زمانی که خوانده، حذف یا بایگانی شود در صندوق ورودی می‌ماند. ایمیل مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و در عین حال ترافیک را به وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی یا هرجای دیگری هدایت می‌کند که بیشتر تمایل دارید تا مخاطبان از آن بازدید کنند.

حتی می‌توانید ایمیل‌های خود را تقسیم بندی کنید و کاربران را بر اساس ویژگی‌های جمعیت‌شناسی مورد هدف قرار دهید. بنابراین؛ در چنین شرایطی، فقط پیام‌هایی را برای افراد ارسال می‌کنید که دوست دارند محتوایی مشابه آن پیام را دریافت کنند.

معایب ایمیل مارکتینگ کدامند؟

درحالی که ایمیل مارکتینگ راهی عالی برای ارتباط با مشتریان، ایجاد چشم‌انداز‌های جدید و رشد روابط تجاری مهم به نظر می‌رسد، اما معایبی نیز دارد. در ادامه به بررسی معایب بازاریابی ایمیلی می‌پردازیم.

هرزنامه

به نظر می‌رسد صندوق ورودی ما پر از اطلاعات بی‌ارزش است. همه ما زمانی که برخی از ایمیل‌ها را دریافت می‌کنیم، بلافاصله گزینه حذف را می‌زنیم. علاوه بر این؛ ما حتی بسیاری از ایمیل‌ها را هرگز نمی‌بینیم؛ زیرا آنها در پوشه هرزنامه قرار می‌گیرند.

اندازه

اگر حجم ایمیل بالا باشد یا محتوا بیش از حد بلند باشد، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا ایمیل ارسالی بارگیری شود یا حتی پیام اصلا برای کاربر نمایش داده نشود. در چنین شرایطی، مدت زمانی که یک مشتری برای دانلود نیاز دارد، ممکن است طولانی باشد و مشتری علاقه خود را از دست بدهد.

رقابت

جدای از معایب، ایمیل مارکتینگ، یک شکل محبوب بازاریابی است. این بدان معناست که ایمیل شما تنها ایمیلی نخواهد بود که صندوق ورودی کاربران را پر می‌کند. همچنین برای متمایز شدن از رقبا لازم است روی کپی رایترهای قوی سرمایه گذاری کنید یا به ارائه تبلیغات اضافی بپردازید.

عدم مشارکت

اغلب مشتریانی که ایمیل‌های بازاریابی را باز می‌کنند و ممکن است از آن استفاده کنند یا نکنند. در هر صورت، آنها اکنون در پایگاه داده مشتریان کسب و کار شما هستند. اما این بدان معنا نیست که آنها ایمیل‌های شما را باز می‌کنند و به سایت شما مراجعه می‌کنند. شما باید به طور مداوم راه‌هایی را برای جذب مخاطبان خود بیابید، در غیر اینصورت با تعداد بالایی از ایمیل‌های بازنشده یا افراد درحال لغو اشتراک مواجه خواهید شد.

طرح

امروزه این توانایی را خواهید داشت که به یک ایمیل در طیف وسیعی از دستگاه‌ها مانند تلفن، تبلت و رایانه دسترسی داشته باشید. بازاریابان نمی‌دانند که مخاطب از چه نوع سیستم عاملی استفاده می‌کند. در بسیاری از موارد، ایمیلی که طراحی جذاب دارد می‌تواند دارای تصاویر از دست رفته و لوگو باشد. این موارد برای مخاطب آزار دهنده بوده و به سرعت حذف می‌شوند. خواندن اینگونه ایمیل‌ها در بیشتر موارد سخت و ارزش بسیار کمی دارد.

هزینه

درحالی که بسیاری از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ادعا می‌کنند که رایگان هستند، برخی از آنها در ازای خدمات اضافی مانند افزودن تصاویر یا کلمات بیشتر هزینه دریافت می‌کنند. قبل از شروع بازاریابی ایمیلی، مطمئن شوید که تمامی دستورالعمل‌های ایمیل رایگان را می‌دانید و یا متوجه شوید که چه هزینه‌ی اضافی قرار است متحمل شوید.

ایمیل مارکتینگ
به طور کلی انواع مختلفی از ایمیل مارکتینگ وجود دارد که هر کدام هدف جداگانه را دنبال می‌کنند.

انواع و نمونه‌های ایمیل مارکتینگ کدامند؟

به طور کلی انواع مختلفی از ایمیل مارکتینگ وجود دارد که هر کدام هدف جداگانه را دنبال می‌کنند. هر کدام از این ایمیل‌ها مسیر متفاوتی را برای تعامل با مخاطبان خود در نظر می‌گیرند. در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی انواع بازاریابی ایمیلی بپردازیم:

ایمیل‌های خبرنامه

ایمیل‌های خبرنامه بسیار محبوب هستند و اغلب محصولات و خدمات جدید را برجسته می‌کنند. همچنین آنها می‌توانند شامل مقالات، وبلاگ‌ها و نظرات مشتریان باشند.

ایمیل‌های پیشرو

این نوع ایمیل، مخاطبان خاصی را مورد هدف قرار می‌دهد، به امید اینکه آنها را تبدیل به مشتری دائمی کند. به طور معمول، ایمیل‌های پیشرو بر روی گروهی متمرکز می‌شوند که به یک محصول یا خدمات خاصی علاقه دارند. سپس این علاقه از طریق ایمیل‌های بیشتری که حاوی اطلاعات اضافی یا تبلیغات مرتبط است، تقویت و تشدید می‌شود. هدف از ارسال این ایمیل‌ها این است که کاربران را از مرحله بررسی به مرحله خرید سوق دهد.

ایمیل‌های تأیید

کسانی که اخیرا برای ایمیل‌ها یا خبرنامه‌ها ثبت نام کرده‌اند یا برای اولین بار کالایی را آنلاین خریداری کرده‌اند، یک ایمیل تایید دریافت می‌کنند. اینگونه ایمیل‌ها راهی هستند تا به کاربران اطلاع دهید که خرید آنها دریافت شده است یا ثبت نام موفقیت‌آمیز بوده و می‌تواند اقدامات بیشتری را برای آنها انجام دهد.

ایمیل‌های اختصاصی

اگر می‌خواهید تنها افراد خاصی از لیست شما ایمیل دریافت کنند، از ایمیل اختصاصی استفاده کنید. اکثر شرکت‌ها از این نوع ایمیل‌ها زمانی استفاده می‌کنند که مورد خاصی برای جلب توجه و افزایش آگاهی در مورد رویداد‌های خاص وجود داشته باشد.

ایمیل‌های تبلیغاتی

این نوع ایمیل‌های بازاریابی بسیار رایج و معمولا عمومی هستند و برای مخاطبان زیادی ارسال می‌شوند. آنها معمولا برای حفظ آگاهی مخاطبان استفاده می‌شوند.

ایمیل نظرسنجی

دریافت بازخورد از مشتریان، یکی از بهترین ابزارها برای کسب و کار است. ارسال این ایمیل‌ها به مشتریان نشان می‌دهد که برای نظر آنها ارزش قائل هستید و تلاش می‌کنید تا مشتریان از خدمات ارائه شده، نهایت رضایتمندی را داشته باشند. کسب و کارها می‌توانند بازخورد این نظرسنجی‌ها را دریافت کنند، در پیشنهادات خود به کار ببرند و در نهایت محصولی بهتر ایجاد کنند.

ایمیل مارکتینگ
انواع ایمیل مارکتینگ

برای ایجاد لیست ایمیل مارکتینگ چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

برای ایجاد لیستی از مخاطبین چند راه وجود دارد که ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

بسیاری از شرکت‌های بازاریابی ایمیلی سیاست‌های سختگیرانه و مبتنی بر مجوز برای آدرس‌های ایمیل دارند. بنابراین؛ توصیه می‌شود که چشم بسته لیست ایمیل نخرید؛ زیرا ارسال ایمیل به لیست‌های خریداری شده در برخی مواقع با قوانین موجود مغایر است. در عوض، سعی کنید مخاطبان را به صورت داوطلبانه به دریافت پیام از کسب و کار خود تشویق کنید. در هنگام ایجاد لیست ایمیل می‌توانید از طریق فرم ثبت نام سفارش، بر روی اولین سفارشات مشتریان خود تخفیف ارائه دهید یا به آنها فرصتی برای برنده شدن جایزه در هنگام پیوستن به لیست خود بدهید.

از مقررات ملی و بین‌المللی ایمیل آگاه باشید. در هنگام ارسال ایمیل‌های خودکار از الزامات قانونی و قوانین قابل اجرا در حوزه‌ی کاری خود پیروی کنید.

از ایمیل برای گفتگو با مشتریان استفاده کنید. ایمیل، ابزاری عالی برای بازاریابی است، اما می‌تواند از راه‌های دیگری نیز به کسب و کار شما کمک کند. گاهی از محتوای بازاریابی معمولی فاصله بگیرید و نظرسنجی ارسال کنید. با ارسال نظرسنجی به مشتریان نشان می‌دهید که قدردان خرید آنها هستید.

در ارسال تعداد ایمیل‌ها دقت کنید. هنگامی که یک شخص به شما اعتماد می‌کند و آدرس ایمیل خود را به شما ارسال می‌کند، از اعتماد او سوء استفاده نکنید. پر کردن صندوق ورودی مخاطبان با ایمیل‌های اضافی باعث از دست رفتن علاقه آنها می‌شود. سعی کنید روی ارسال ایمیل‌های مرتبط و جذاب درباره چیزهایی که مخاطب دوست دارد، تمرکز کنید.

بازاریابی ایمیلی
تاثیر ایمیل مارکتینگ بر میزان فروش

سؤالات متداول

چگونه می‌توانم ایمیل‌های خود را از هرزنامه‌ها جداکنم؟

پس از صرف زمان زیادی برای ساخت ایمیل‌های خود، آخرین چیزی که می‌خواهید این است که ایمیل‌های شما در پوشه هرزنامه قرار نگیرد. بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که گیرنده، شرکت شما را به لیست تماس ایمن اضافه کند.

آیا می‌توانم ایمیل مارکتینگ را با انواع دیگر شیوه‌های بازاریابی ترکیب کنم؟

همانگونه که در بخش‌های قبلی اشاره شد، ایمیل مارکتینگ را می‌توان برای تبلیغات، رویدادهای خاص، اطلاعیه‌ها و اهداف مختلف دیگر استفاده کرد.

موضوع ایمیل مارکتینگ چقدر مهم است؟

محتوای ایمیل بسیار مهم است. در واقع موضوع نامناسب می‌تواند باعث شود که ایمیل در پوشه اسپم قرار گیرد. همچنین اگر موضوع جذاب نباشد، توجه خوانندگان را جلب نمی‌کند. موضوع باید به گونه‌ای باشد که خواننده بخواهد ایمیل را باز کرده و بخواند.

ایمیل مارکتینگ
هدف از انجام ایمیل مارکتینگ چیست؟

سخن پایانی

بهترین راه برای ارتباط با مخاطبان، ایجاد کمپین‌های ایمیلی ارزشمند است. صرفه جویی در هزینه، محصولات و خدمات جدید به مشتری نشان می‌دهد که ایمیل برای آنها ارزش دارد و آنها باید به خواندن ادامه دهند. بازاریابی از طریق ایمیل راهی عالی برای حفظ کسب و کار است. اگر به درستی انجام شود، کمپین ایمیل مارکتینگ شما می‌تواند موفقیت بزرگی به ارمغان آورد و مشتریان را به سمت خرید سوق دهد.

منبع: mailchimp.com ؛

, ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.